11 grudnia 2019 - 15 stycznia 2020
Karolina Gembara
Zimowy umysł
Wystawa organizowana w ramach projektu "Polska - stan badań" kolektywu Sputnik Photos.
Projekt Polska - stan badań kolektywu Sputnik Photos rozgrywa się na przecięciu pytania o status współczesnej fotografii oraz pytania o Polskę pojętą jako projekt polityczny, społeczny, tożsamościowy, etyczny i estetyczny. Przedsięwzięcie jest w procesie badania, w toku. W tej chwili dostajemy wgląd w ich stan za pośrednictwem realizacji wizualnych sześciorga twórców Sputnika, pokazanych na trzech autonomicznych, ale powiązanych ze sobą wystawach.
Jak w postfotograficznej epoce nadawać znaczenie fotografii? Jak tworzyć fotografie, które mają znaczenie? Jak uczynić z tego medium formę obywatelskiego zaangażowania? Dokąd iść w poszukiwaniu obrazu, który stanie się instrumentem poznawczym?
Rafał Milach idzie na demonstracje.
Agnieszka Rayss idzie na wojnę.
Michał Łuczak idzie do lasu.
Karolina Gembara wraca na "Ziemie Odzyskane".
Jan Brykczyński wybiera się na przedmieścia.
Adam Pańczuk idzie do domów kultury, niewielkich bibliotek, lokalnych kółek fotograficznych.
Dla wszystkich stawką jest nie tyle zrobienie jeszcze jednego dobrego zdjęcia, ile zabranie głosu w publicznej debacie.
Tekst: Stach Szabłowski
Karolina Gembara
Zimowy umysł
Prezentowany cykl opowiada o tzw. repatriacji i konsekwencjach tego procesu – psychologicznych i tożsamościowych – z perspektywy drugiego pokolenia urodzonego na tzw. Ziemiach Odzyskanych po wojnie, do którego należy autorka. Badania nad pamięcią epigenetyczną wskazują, że traumy przeżyte przez poprzednie pokolenia mogą być dziedziczone przez ich potomków. Autorka wyjaśnia: “wydarzenia wojenne i zaraz po wojnie na terenie dzisiejszej Ukrainy, przesiedlenie, utrata domu, stres związany z podróżą w nieznane, nowy dom pełen obcych zapachów i przedmiotów, nierzadko wraz z dotychczasowymi lokatorami – te przeżycia były udziałem nie tylko moich dziadków i babć, ale milionów ludzi, którzy na mocy postanowień poczdamskich zmuszeni zostali do przeprowadzki na Zachód. Przeżycia te oznaczały także życie w niepewności, strachu, tęsknocie i niechęci do zapuszczenia korzeni, poczucia się u siebie, rozpakowania walizek.” W projekcie autorka zastanawia się jak to jest żyć z uczuciem tymczasowości. Zadaje pytanie czy w kontekście obecnych dynamicznych ruchów migracyjnych dawne doświadczenia (potomków tzw. repatriantów są miliony) mogą nas czegoś nauczyć? Czy mogą pomóc zrozumieć traumę tych, którzy zmuszeni są opuścić swój dom? Wspólnota tego doświadczenia daje nadzieję na współczucie wobec wszystkich, którzy doświadczyli utraty.
Otwarcie: 11 grudnia (środa), godz. 19.00
Fundacja Promocji Sztuki Współczesnej
Galeria Program
Andersa 13, Warszawa
Termin wystawy: 11/12/2019 – 20/12/2019
Wystawa otwarta:
pon. - pt. godz.12:00-18:00
sob.-niedz. godz.12:00-16:00
20 grudnia (sobota), godz.13:00 - spotkanie z artystką i autorskie oprowadzanie.
Organizator:
Sputnik Photos
www.sputnikphotos.com
Partnerzy:
Fundacja Promocji Sztuki Współczesnej | Galeria Program
Galeria Studio
Jednostka
Galeria 18A
Holy-Art