15 lutego – 15 kwietnia 2016
Iwona Demko
Zawróć, kiedy to możliwe.
Projekt o miłości, jakiej nie doceniamy, czyli nieszczęśliwej...
Naukowcy dzielą łzy na trzy kategorie: łzy podstawowe, łzy odruchowe wydzielane na skutek podrażnienia oka ciałem obcym i łzy emocjonalne, które towarzyszą wyrażaniu uczuć. W zależności od tego, jaki jest powód płaczu, inny jest skład chemiczny łez. Kiedy łkamy przy obieraniu cebuli, nasze łzy są po prostu słone. Kiedy płaczemy ze smutku, żalu i wściekłości, oczyszczamy organizm – łzy zawierają wówczas więcej toksyn i białek. Łzy emocjonalne znacząco różnią się od dwóch pozostałych typów łez – jest w nich więcej prolaktyny, hormonu ACTH oraz enkefaliny leucynowej będącej naturalnym środkiem przeciwbólowym. Badania pokazują związek pomiędzy płaczem a zwiększoną produkcją endorfin. Oprócz tego, że endorfiny polepszają twój nastrój, określane są także jako naturalne środki przeciwbólowe. Oznacza to, że płacz może łagodzić ból fizyczny towarzyszący smutkowi (sztywnienie ramion czy ból głowy). Endorfiny wykazują również łagodne działanie usypiające, co częściowo może tłumaczyć, dlaczego łatwiej o głęboki sen po płaczu. Płacz jest konieczny. Hamowanie go może prowadzić do zaburzeń psychicznych.
Iwona Demko - urodzona w 1974 roku w Sanoku. Absolwentka PLSP w Krośnie. Studia Artystyczne na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w latach 1996 – 2001. Od 2008 roku pracownik naukowo-dydaktyczny ASP w Krakowie. W 2012 roku uzyskała tytuł doktora Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W 2016 roku uzyskała tytuł doktora habilitowanego.
Wszystkie moje prace w mniejszym lub większym stopniu dotyczą tematyki feministycznej. Nie wynika to z pragnienia żarliwego manifestowania ściśle określonej postawy. Poruszam ten temat ponieważ dotyczy on bezpośrednio mnie - kobiety. W pewien sposób wykorzystuję swoją płeć i dzięki niej przekazuje specyficzny, kobiecy sposób patrzenia na świat.
Galeria Program
Fundacja PSW Promocji Sztuki Współczesnej
Andersa 13 | Warszawa
galeria@artprogram.pl